Mały i wąski przedpokój – jaki kolor ścian się w nim sprawdzi najlepiej?

Nie da się ukryć, że większość z nas nie może pochwalić się posiadaniem mieszkania z jasnym i przestronnym przedpokojem. Większość z nich to dość ciasne i ciemne klitki. Jeśli i w twoim mieszkaniu jest właśnie taki przedpokój, musisz szczególnie uważać przy doborze kolorów farb przeznaczonych na jego ściany. Jeśli nie przywiążesz do tego wagi, może okazać się, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego, ciaśniejszego i ciemniejszego niż jest w rzeczywistości.

Niewielki przedpokój musi zostać przez ciebie optycznie powiększony i rozjaśniony. Osiągniesz to nie tylko dzięki odpowiedniemu umeblowaniu, oświetleniu, zastosowaniu luster, ale przede wszystkim malując ściany na jasny, stonowany kolor. Jaki? Na pewno w grę wchodzi tu klasyczna biel, a także beże, jasne szarości czy wszelkie romantyczne pastele.

Na pierwszej fotografii możesz zobaczyć przedpokój, którego ściany zostały pomalowane na biało. Ten sam kolor przybrał również sufit. Dzięki temu pomieszczenie sprawia wrażenie niezwykle jasnego, choć w rzeczywistości jest dość wąskie i posiada niezbyt dobry dostęp do światła dziennego. Aby nieco ożywić wnętrze i przełamać wszechobecną biel, postawiono na beżowo-brązową podłogę, oryginalny żyrandol sufitowy oraz nowoczesne kolorowe obrazy na ścianach.

białe ściany w wąskim przedpokoju

źródło: pinterest.com

Spójrz teraz na drugie zdjęcie. Tutaj na ścianach króluje pastelowy odcień zieleni. Kolor ten ociepla pomieszczenie, ale jednocześnie go nie przytłacza i nie pomniejsza optycznie. Barwa ta świetnie współgra z podłogą z jasnego drewna oraz białymi meblami. Zamiast takiej zieleni możesz wybrać pastelowy róż. Jeśli wolisz pastelowy kolor o chłodnym odcieniu, zdecyduj się na pastelowy błękit. Te barwy sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach, w których panuje styl klasyczny czy retro.

pastelowa zieleń w przedpokoju

źródło: pinterest.com

Nie zapomnijmy też o tak uwielbianym przez wiele osób beżu. Kolor ten jest prawie równie uniwersalny jak biel, ale jednak wprowadza do wnętrza więcej ciepła. Nie każdy bowiem dobrze się czuje w pomieszczeniu z białymi ścianami. Na takie rozwiązanie zdecydowano się w przypadku aranżacji z trzeciego zdjęcia. Beż, podobnie jak i pastele, kojarzy mi się głównie z wnętrzami w stylach klasycznym czy vintage.

przedpokój z beżowymi ścianami

źródło: pinterest.com

W małych pomieszczeniach sprawdzą się też, jak już wcześniej wspomniałam, jasne szarości. Jasny szary kolor polecany jest szczególnie do przedpokojów utrzymanych w nowoczesnych stylach. Przyjrzyj się teraz ostatniemu, czwartemu zdjęciu. Widzisz tutaj szare ściany zestawione z designerskimi meblami. Jeśli obawiasz się, że widoczna na fotografii szarość jest zbyt mocna, możesz wybrać oczywiście jaśniejszy jej odcień.

szary nowoczesny przedpokój

źródło: pinterest.com

Opisane przeze mnie kolory w wielu wypadkach możesz ze sobą łączyć. Malowanie ścian jednego pomieszczenia na dwie różne barwy cieszy się niesłabnącą popularnością. W niewielkich przedpokojach możesz zestawić ze sobą choćby szarość, beż czy któryś z pastelowych kolorów z bielą. Ciekawie będzie prezentować się też wnętrze ze ścianami w pastelowym błękicie i jasnej szarości lub beżu i pastelowym różu.

Na koniec trzeba pamiętać, że nawet najstaranniej urządzony przedpokój z jasnymi ścianami będzie sprawiał wrażenie ciasnego i przytłaczającego, jeśli pozostawisz na wierzchu zbyt dużą ilość przedmiotów, szczególnie okryć wierzchnich, parasoli czy butów. Dlatego też koniecznie kup takie akcesoria jak funkcjonalny wieszak na ubrania, szafę z drzwiami przesuwnymi, a nawet… niepozornie wyglądający, ale niezwykle praktyczny wieszak na klucze. Jak widać dobranie kolorów oraz umeblowanie małego przedpokoju nie jest może zbyt łatwe, ale wszystko jest do zrobienia. Powodzenia zatem!

Podobne porady

 • źródło: pinterest.comPrzedpokój w kolorze szarym – czy musi być ponury?
  Szarość bardzo często kojarzy się nam z czymś nudnym, smutnym i nieciekawym. W końcu mówi się o szarej rzeczywistości czy o patrzeniu na świat w szarych barwach. Czy warto dać szansę tej barwie przy a...
 • źródło: pinterest.comIntensywnie czerwony przedpokój – hit czy kit?
  Jakoś tak przyjęło się u nas, że ściany przedpokojów malowane są przeważnie na dość jasne, mało intensywne kolory. Nie dzieje się tak bez przyczyny: w końcu większość z nich nie należy do zbyt przestr...
 • źródło: pinterest.comSypialnia w kolorach ziemi po japońsku, indyjsku i afrykańsku
  Pomieszczenie, w którym królują kolory ziemi, a więc przede wszystkim beże, kremy, brązy, często przełamane bielą, żółcią lub zielenią, wydaje się ciepłe, przytulne i bezpieczne. To nie wszystko, dzię...
 • źródło: pinterest.comSalon w fioletach – inspiracje
  Kolor fioletowy jest utożsamiany z tym, co niecodzienne, niezwykłe, tajemnicze. Ponoć wybierają go ludzie, którzy lubią się wyróżniać. Może dlatego jest to ulubiony kolor artystów? I taki właśnie: taj...
 • źródło: pinterest.comKuchnia w kolorze pomarańczy
  Kolor pomarańczowy jest niezwykle energetyczny i apetyczny. Pobudza zmysły i apetyt oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie.  Dlaczego więc nie zaprosić go do kuchni? Oczywiście jak w wielu innych przy...